Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata (J 18, 33b-37)
Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»
Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».
Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»
Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».
Drodzy,
Prorok Daniel miał wizję Syna Człowieczego, któremu powierzono: panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie. Św. Jan w Apokalipsie potwierdza: Jezus Chrystus jest Świadkiem Wiernym, Pierworodnym umarłych i Władcą królów ziemi. Jemu chwała i moc na wieki wieków. Amen.
W Ewangelii Piłatowi odpowiedział - ale i nam przypomina - sam Jezus w słowach: Królestwo moje nie jest z tego świata. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie.
Chrześcijanie pragną królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju. Drogą do tego królestwa jest Jezus, który własną krwią wybawił nas od grzechów. On - Pokorny Król zaprasza nas do pójścia za sobą drogą wiary - czy odpowiesz na Jego zaproszenie, czy inne spawy każą Ci to odłożyć na później? Za tydzień kolejny Adwent - wykorzystasz go?
Chrystus wodzem, Chrystus królem, Chrystus władcą nam... Tak śpiewamy w pieśni kościelnej uznając prawdę o Chrystusowym panowaniu w świecie i Kościele. Papież Pius XI ustalając tę uroczystość, dał jej uzasadnienie przenośne i dosłowne. Uzasadnienie przenośne należy rozumieć w sensie najwyższego stopnia dostojeństwa, przez które Chrystus wyprzedza wszystkie stworzenia i przewyższa je jawiąc się jako najwyższa prawda, dobro i piękno, z której człowiek winien wciąż czerpać i ją przyjmować w swoim umyśle i woli. Tym samym może doznać prawdziwej mądrości i świętości ucząc się posłuszeństwa najświętszej woli Bożej. Wtedy też Chrystus zaczyna królować niepodzielnie w naszych umysłach i sercach, a poprzez nie w całym świecie, bowiem świat z człowiekiem na czele zaczyna funkcjonować według planów Boga, zgodnie z dziełem stworzenia i odkupienia. W sensie dosłownym „imię i władzę króla należy przyznać Chrystusowi jako Człowiekowi, albowiem tylko o Chrystusie jako Człowieku można powiedzieć, iż otrzymał od Ojca ‘władzę, cześć i królestwo’. Chrystus bowiem, jako Słowo Boga, będąc współistotnym Ojcu, wszystko ma wspólne z Ojcem, a więc także najwyższe i nieograniczone władztwo nad wszystkim stworzeniem”.
W perspektywie końca roku liturgicznego przywołującego koniec czasów, Chrystus – z racji synostwa Bożego i wypełnienia planu zbawienia odnawiającego wszelkie stworzenie– jawi się jako absolutny Pan wszechświata, którego panowaniu nie będzie końca, mimo iż skończy się kiedyś nasz świat. Z racji bycia Synem Bożym, równym naturą Bogu, drugą Osobą Trójcy Świętej, jest Panem nieba i ziemi, Panem najwyższym i absolutnym, bez porównania z innymi królestwami tego przemijającego świata.
Świętowanie Dnia Świętego Andrzeja - w Piątek, 29 listopada, godz. 19:00–21:00 w Sali Parafialnej będziemy wspólnie świętować dzień Patrona Szkocji. Bilety będą dostępne od soboty 9 listopada, a choć są one za darmo, to prosimy uczestników do przekazania dobrowolnej darowizny na rzecz naszych funduszy parafialnych zamiast ustalonej opłaty za bilet. Z góry dziękujemy za hojność! Wydarzenie będzie w formule BYOB-przynieś swoją butelkę i coś do przekąszenia. Jeśli ktoś chciałby przynieść napoje lub przekąski do wspólnego poczęstunku, będą one bardzo mile widziane. Będzie okazja do nauki kilku tradycyjnych szkockich tańców ceilidh, a także do poznania polskich tradycji andrzejkowych: obieranie jabłek-wygrywa najdłuższy obierek, wróżby z lanego wosku i inne. W ten wieczór międzynarodowy zaprosimy Was do udziału w quizie i do spędzenia czasu w gronie przyjaciół z tej samej parafii Sw. Niniana i Triduany. Wydarzenie dla dorosłych i dla dzieci - przybywajcie! Choć nie przewidujemy bufetu, to chętnie przyjmiemy lekkie przekąski, takie jak chipsy, precelki, orzeszki, ale także kruche ciasteczka i inne proste domowe wypieki, łatwe do podzielenia z innymi... To kolejna szansa na integrację -)
W każdej sprawie duszpasterskiej piszcie pod email: katolicyedynburg@gmail.com
Z modlitwą, Wasz Ks. Piotr
Comments